Σε εκείνους που σκέπτονται πως η Ελλάδα σήμερα δεν έχει καμία σημασία ας μου επιτραπεί να πω ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος. Η σημερινή, όπως και η παλιά Ελλάδα, έχει υψίστη σημασία για οποιονδήποτε ψάχνει να βρει τον εαυτό του.

Χένρυ Μίλλερ, 1891-1980, Αμερικανός συγγραφέας

Australian Open

Πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη στο Australian Open

19 Jan, 2023

To Australian Open έκρυβε εκπλήξεις αυτή την φορά, αφού όλοι πίστευαν ότι η Μαρία Σάκκαρη δεν θα τα κατάφερνε έως την πρόκριση, καθώς η Σνάϊντερ από την Ρωσία με σταθερή πορεία έδειξε τη δυναμική της. Παρ’ όλα αυτά, με 2-1 σετ η Σάκκαρη προκρίθηκε στον τρίτο γύρο.

Εχθές, Τετάρτη, ήταν η ημέρα της πρόκρισης της Μαρίας Σάκκαρη στον τρίτο γύρο του Australian Open, αφήνοντας πίσω της την Ρωσίδα Ντιάνα Σνάϊντερ, και μένει να μάθουμε την αντίπαλό της, μετά τον αγώνα Τέϊχμαν και Ζου. Παρ’ όλο που η Σνάϊντερ με την γνωστή δυναμική της απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι ορθά έχει κατακτήσει την 106η θέση παγκοσμίως, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να φέρει την ανατροπή.

Με λίγα λόγια, η Σάκκαρη ξεκίνησε με νευρικότητα και αυτό ήταν υπέρ της Σνάϊντερ, αφού στο πρώτο break είχαμε το 3-0. Παρ’ όλα αυτά η Σάκκαρη έφτασε με σταθερότητα στο ένατο game όπου σημείωσε τρία break points, χάνοντας από την αντίπαλό της με 6-3. Αυτό έκανε την Σάκκαρη να αρχίσει δυναμικότερα στο δεύτερο σετ, και προηγήθηκε με 3-0.

Στο έβδομο game η έντονη επίθεση της Σνάϊντερ της έδωσε το break αλλά το σετ έκλεισε με το break της Σάκκαρη, που φάνηκε να έχει μπει σε επιθετική φόρμα. Εν συνεχεία, η Σνάϊντερ κατακτά το επόμενο break αλλά το σετ έκλεισε για την Σάκκαρη με 7-5.
Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη έκλεισε υπέρ της με 5-2, και εν τέλει η νίκη ανήκε στην Μαρία Σάκκαρη έναντι της Ρωσίδας Ντιάνας Σνάϊντερ με 6-3.

Τα άρθρα που δημοσιεύουμε δεν απηχούν αναγκαστικά τις απόψεις μας και δεν δεσμεύουν παρά τους συγγραφείς τους. Η δημοσίευσή τους έχει να κάνει όχι με το αν συμφωνούμε με τις θέσεις που υιοθετούν, αλλά με το αν τα κρίνουμε ενδιαφέροντα για τους αναγνώστες μας.