Σε εκείνους που σκέπτονται πως η Ελλάδα σήμερα δεν έχει καμία σημασία ας μου επιτραπεί να πω ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος. Η σημερινή, όπως και η παλιά Ελλάδα, έχει υψίστη σημασία για οποιονδήποτε ψάχνει να βρει τον εαυτό του.

Αθλητικές Αναδρομές – Super League – Τα Παιχνίδια της 6ης Αγωνιστικής

18 Oct, 2021

Super League – Τα Παιχνίδια της 6ης Αγωνιστικής

Απόλλων Σμύρνης- Αστέρας Τρίπολης 0–1
Οι Αρκάδες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League . Ο Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη του επιτυχία παίρνοντας το τρίποντο επί του Απόλλωνα μέσα στη Ριζούπολη, χάρη στο γκολ του Mπαράλες.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 21ο λεπτό με τον Άλβες. σκόρερ για την ομάδα του Μιλαν Ρασταβατς ήταν ο Μπαράλες στο 48ο λεπτό με κεφαλιά.
Ο Απόλλωνας προσπάθησε για να αντιδράσει κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Παναθηναϊκός- Ιωνικός 4–1
Ο Παναθηναϊκός σε ένα εντός έδρας παιχνίδι της Super League έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ τον Ιωνικό νικώντας 4-1. έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος που πέτυχε χατ-τρικ.

Το πρώτο γκολ ο Καρλίτος το έκανε στο 6ο λεπτό με ωραία ενέργεια και συρτό σουτ. Ο Ιωνικός δεν άργησε για να ισοφαρίσει και στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Μπρινιόλη έκανε το 1-1.

Στο 37ο λεπτό ο Καρλίτος με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-1. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι επιθετικός και να επιβάλει το παιχνίδι του σε όλο το πρώτο ημίχρονο. στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρλίτος ξαναχτύπησε κάνοντας χατ τρικ και πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στο 52ο λεπτό για να κάνει το σκορ 3-1.

Στο 54ο λεπτό Ο Παναθηναϊκός κερδίζει πέναλτι και ο Παλάσιος ευστοχεί στο 56ο λεπτό και κάνει το 4–1. Η ομάδα των πράσινων δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ιωνικό και τον κέρδισε κατά κράτος σε όλους τους τομείς.

Παναιτωλικός–ΟΦΗ 1-2
Ο Παναιτωλικός Μπήκε επιθετικά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Καρέλη κάνοντας το 1-0.
Ο ΟΦΗ αντέδρασε και στο 17ο λεπτό με πλασέ του Μάλι έκανε το 1-1. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο χωρίς να αλλάξει το σκορ. στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι και στο 61ο λεπτό ο Νέιρα ευστόχησε και έκανε το 1-2. μετά από επτά λεπτά καθυστέρηση ο το παιχνίδι έληξε χωρίς να αλλάξει το σκορ.

ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4
Ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλά γκολ έγινε στη Θεσσαλονίκη. Ο Βόλος μπήκε στο γήπεδο της Τούμπας αποφασισμένος για να χτυπήσει το παιχνίδι. στο 14ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του Βαν Βερτ κάνοντας το 1-0.

Ο Βόλος δεν κλείστηκε και συνέχισε να απειλεί τον ΠΑΟΚ. μετά από Κόρνερ ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Γκρίλο και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 1-1. στο 30ο λεπτό Ακπομ με τάκλιν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Οι αντιδράσεις του ΠΑΟΚ ήταν Γρηγόρης και στο 32ο λεπτό με τον Ζίβκοβιτς με σουτ έκανε το 3-1
Πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 42ο λεπτό πάλι με το ζιφκοβιτς με σουτ γίνεται το 4-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο Βόλος αντιδρασε και στο 54ο λεπτό με σουτ του Μπαρτόλο κάνει το 4–2 Στο 69ο λεπτό ο Βολός με κεφαλιά του Ροσέρο μειώνει ακόμα περισσότερο κάνοντας το 4-3

Στο 80ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε ο Βιερίνια αλλά το απέκρουσε ο Κλειμάν ο τερματοφύλακας του Βόλου. Αμέσως μετά στο 82ο λεπτό η ομάδα της Μαγνησίας ισοφαρίζει το παιχνίδι με τον Ράινερ σε 4-4. Οι καθυστερήσεις ήταν 7ο λεπτά χωρίς όμως να αλλάξει κάτι για τις δύο ομάδες.

ΑΕΚ–Ατρόμητος 3-0
Με τριάρα ξεκίνησε ο νέος προπονητής της ΑΕΚ Αργύρης Γιαννίκης. Η ένωση επικράτησε του μαχητικού Ατρομήτου με 3-0, παρουσιάζοντας κάποια θετικά στοιχεία.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην ομάδα της ΑΕΚ. Η ομάδα της ένωσης ξεκίνησε αρκετά επιθετικά απέναντι σε έναν Ατρόμητο που αμυνόταν και στο 24ο λεπτό με πλασέ του Αραούχο έκανε το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με καταφανές επικράτηση της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της ένωσης δεν άφησε περιθώρια στον Ατρόμητο και στο 77ο λεπτό κέρδισε πέναλτι που ανέλαβε να το χτυπήσει ο Τσούμπερ. Το πέναλτι απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, η μπάλα πήγε στο Βράνιες που την έστειλε στα δίχτυα. Ο διαιτητής ζήτησε να γίνει επανάληψη γιατί είχαν μπει παίκτες στην περιοχή την ώρα της πρώτης εκτέλεσης.

Ο Τσούμπερ το ξαναχτύπησε πετυχαίνοντας γκολ και έκανε το 2-0. Στο 80ο λεπτό μετά από εκτέλεση Κόρνερ του Μάνταλου, ο Βράνιες με κεφαλιά έκανε το 3-0. Ο Ατρόμητος στη συνέχεια δεν μπόρεσε για να κάνει κάτι καλύτερο και η λήξη του παιχνιδιού βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ με 3-0.

ΠΑΣ Γιάννινα– Ολυμπιακός 1- 2
Ο Ολυμπιακός πολύ δύσκολα κατάφερε να φύγει νικητής από τα μαχητικά Γιάννενα. Πέρασε δύσκολες στιγμές στο γήπεδο Ιωαννίνων δίνοντάς του τη λύση στα τελευταία λεπτά ο Αραμπί, που είχε μπει αλλαγή.

Δυσκολεύτηκε πολύ η ομάδα του Πειραιά για να πάρει το διπλό στην 6η αγωνιστική της Super league 1. Ο Αγμπού Καμάρα με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό κάνοντας το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό και αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις.

Στο 61ο λεπτό η ομάδα των Ιωαννίνων κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε εύστοχα ο Εραμουσπέ κάνοντας το 1-1. Με αρκετές αλλαγές παικτών Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός και στο 84ο λεπτό με τον Αραμπί πέτυχε το νικητήριο γκολ. η λήξη του παιχνιδιού βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 2-1. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Ολυμπιακός πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 πόντους και βρίσκεται στο συν ένα από τον ΠΑΟΚ την ΑΕΚ και τον Βόλο.

Λαμία–Άρης 0-1
Στο παιχνίδι Λαμία-Άρης είχαμε ένα 1ο ημίχρονο χωρίς γκολ. οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελευθεριάδη στο 37ο λεπτό. Η ομάδα του Άρη στα υπόλοιπα λεπτά δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο σκορ. ύστερα από εκτέλεση Κόρνερ ο Μπράμπερτς πήρε κεφάλια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας στο 50ο λεπτό.
Η ομάδα του Άρη είχε τις ευκαιρίες και τον έλεγχο του αγώνα μέχρι την ολοκλήρωση του ματς, χωρίς οι γηπεδούχοι θα μπορέσουν για να ισοφαρίσουν.