Σε εκείνους που σκέπτονται πως η Ελλάδα σήμερα δεν έχει καμία σημασία ας μου επιτραπεί να πω ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος. Η σημερινή, όπως και η παλιά Ελλάδα, έχει υψίστη σημασία για οποιονδήποτε ψάχνει να βρει τον εαυτό του.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ης ΚΑΙ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ της Super League 1

29 Sep, 2021

Εξαιτίας της καθυστέρησης του πρωταθλήματος, ξεκίνησαν παιχνίδια και ενδιάμεσα της εβδομάδας. Στης 22 Σεπτεμβρίου είχαμε την 3η αγωνιστική της Super League 1

ΟΦΗ -Αστέρας Τρίπολης 0 – 0

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης είχαν ελάχιστες καλές φάσεις και έμειναν στο 0-0 .Το παιχνίδι είχε πολύ λίγα καλά διαστήματα και τίποτα δεν ήταν αυτό που μπορεί να θυμόμαστε ως κάτι αξιόλογο. Λίγο πριν την προθέρμανση των ομάδων οι οπαδοί πού βρέθηκαν στο γήπεδο του Γεντί Κουλέ πέταξαν λούτρινα κουκλάκια στον αγωνιστικό χώρο. Με αυτό τον τρόπο έστειλε ένα ιδιαίτερο μήνυμα κατά του παιδικού καρκίνου. Όσα λούτρινα κουκλάκια συγκεντρωθούν θα μοιραστούν σε αυτά τα παιδιά από τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ. Μία όμορφη και πρωτότυπη πρωτοβουλία της ομάδας της Κρήτης.

Παναιτωλικός- ΠΑΟΚ 1 -2

Στο Αγρίνιο ΠΑΟΚ κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό με 2-1. Η ομάδα του Αγρινίου στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερη και έχασε αρκετές ευκαιρίες .Ο Παναιτωλικός Έφερε σε δύσκολη θέση την ομάδα του ΠΑΟΚ. Που έδειχνε πολύ κουρασμένος από τα τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια του στη Super League 1.

Η φιλοξενούμενη ομάδα του ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 με κεφαλιά του Μητρίτσα στο 31ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παναιτωλικού κατάφερε να κάνει το 1-1 με τον Ντίας στο 58ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός σπατάλησε πολλές ευκαιρίες αλλά ο ΠΑΟΚ στο 80ο λεπτό με τον Σίντκλει πέτυχε το νικηφόρο γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ολυμπιακός -Απόλλων Σμύρνης 4 -1

Στην ερυθρόλευκη τεσσάρα ο Βραζιλιάνος Τικίνιο πέτυχε δύο γκολ. Ολυμπιακός χωρίς να φουλάρει ιδιαίτερα τις μηχανές του επικράτησε του Απόλλωνα με 4-1. Ήταν η πρώτη εύκολη νίκη των ερυθρολεύκων.

Ο Μασούρας άνοιξε το σκορ με σουτ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος στην κοινή ο άνοιξε λογαριασμό με την ερυθρόλευκη φανέλα πετυχαίνοντας δύο γκολ Στο 47ο λεπτό με κεφαλιά και στο 72ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ. Για λογαριασμό του Απόλλωνα μείωσε ο Νταουντα στο 79ο λεπτό με κοντινό σουτ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο βρουσάι στο 87ο λεπτό με δυνατό σουτ. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 88ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα ως οφσάιντ.

ΑΕΚ – Λαμία 1 -0

Σε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο θέαμα με μία αμυνόμενη Λαμία και μία ΑΕΚ να μην μπορεί για να βρει λύσεις να τις ξεκλειδώσει την άμυνα. η ομάδα της Λαμίας είχε καταφέρει να κλειδώσει τα ατού της ΑΕΚ που δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τις φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ αναγκάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο να ανεβάσει τους ρυθμούς της για να μπορέσει να πάρει τη Νίκη από την αξιόμαχη ομάδα της Λαμίας. Η Λαμία στο 51ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μανουσάκη που δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε στο 67ο λεπτό με άπιαστο σουτ του αραούχο να κάνει το 1-0. από κει και μετά η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και έχασε αρκετές ευκαιρίες με τον Μάνταλο, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ.

Άρης- Παναθηναϊκός 1 -0

Ο Άρης παρατάχθηκε στο γήπεδο με πέντε νέα πρόσωπα . Για Ακόμη φορά χωρίς έναν Έλληνα ποδοσφαιριστή στην ενδεκάδα του. Ο προπονητής του Άρη αντικατέστησε και τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα Ντένις και έβαλε στη θέση του τον Ισπανό Κουέστα.

Ο Άρης μπήκε πολύ επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο 10ο λεπτό με κοντινό σουτ του Καμάρα να ανοίξει το σκορ για να κάνει το 1-0. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για να αντεπιτεθεί και είχε αρκετές καλές στιγμές Χωρίς όμως για να καταφέρει να πετύχει ένα γκολ. το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε σχεδόν στους ίδιους ρυθμούς να χάνονται εκατέρωθεν ευκαιρίες και την ομάδα του Άρη να κοιτάζει περισσότερο την άμυνά της. Με το χρυσό γκολ του καμαρά ο Αρης πήρε μία πολύτιμη νίκη και διέγραψε εν μέρει τα μαύρα σύννεφα που είχαν φανεί μετά την ήττα με τον Ιωνικό.

Στις 23 Σεπτεμβρίου έγιναν και οι υπόλοιποι δύο αγώνες της τρίτης αγωνιστικής της Super League 1

Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0 -0

Τις μεγάλες ευκαιρίες τις είχε η ομάδα του Ιωνικού. ΠΑΣ Γιάννινα προσπαθούσε να αντέξει την πίεση και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας ισοπαλία με 0-0 στο γήπεδο της Νίκαιας για την 3η αγωνιστική της Super league 1. Νικητή μπορεί να μην είχε η αναμέτρηση είχε όμως αρκετά καλό θέαμα. οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες καλές ευκαιρίες, οι Ηπειρώτες όμως άντεξαν και απέδρασαν από το γήπεδο της Νίκαιας με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 67ο λεπτό ο Ιωνικός έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία. Στην πραγματικότητα όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν ρισκάρεισε και το 0-0 έμεινε, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Βόλος -Ατρόμητος 3 -0

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βόλου είχε τις ευκαιρίες. αντίθετα με την ομάδα του Ατρομήτου που προσπαθούσε να αμυνθεί και να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο Βόλος μπήκε πολύ δυναμικά και σε μία φάση διαρκείας στο 59ο λεπτό έκανε το 1-0 με τον Ροσέρο. Στο 89ο λεπτό η ομάδα του Βόλου από ανατροπή κέρδισε πέναλτι, Ο Βεερτ ευστόχησε και έκανε το 2-0. Η ομάδα του Βόλου συνέχιζε θα κάνει φάσεις και στο 96ο λεπτό με τον τερεζιου έκανε το 3-0 Δίνοντας διαστάσεις θριάμβου για τη θεσσαλική ομάδα,

Η ομάδα του Περιστερίου δεν άντεξε την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και παραδόθηκε. Ο Ατρόμητος είχε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στην άμυνα.

Στις 26 Σεπτεμβρίου ξεκίνησε η 4η αγωνιστική της Super League 1

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0 -2

Ο Ολυμπιακός καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το ματς στην Τρίπολη με τον Αστέρα. επικράτησε με 2-0 για την 4η αγωνιστική της Super League 1 συνεχίζοντας το τρίτο νικηφόρο παιχνίδι του. Η ομάδα του Ολυμπιακού που χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα πήρε το εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο Βραζιλιάνος Τικίνιο ήταν εκείνος που στο 7ο λεπτό έκανε το 1-0 και άνοιξε το σκορ. Στο 14ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Αστέρα όταν το var υπέδειξε ως οφσάιντ τον παίκτη του Αστέρα Σίτο.

Οι ερυθρόλευκοι διπλασίασαν τα τέρματά τους Στο 23ο λεπτό με τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Παπαδοπούλου, ύστερα από χλιαρό σουτ του Καμάρα. Για μία ακόμη φορά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βάτσλικ δεν έδειξε την απαιτούμενη εμπιστοσύνη και σταθερότητα κάτω από τα δοκάρια των ερυθρολεύκων. Ολυμπιακός από την αρχή μέχρι το τέλος είχε τον έλεγχο του αγώνα

Παναθηναϊκός – Βόλος 5 -1

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα δύσκολα πολύ εύκολα και σταμάτησε το νικηφόρο σερί του αήττητου Βόλου στη Super League 1. Με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος έριξε πεντάρα στην ομάδα του Βόλου. Η πράσινη έπαιξαν Εξαιρετικό ποδόσφαιρο και κέρδισαν πολύ άνετα τον Βόλο με 5-1.

Η ομάδα του Βόλου Μπήκε στο γήπεδο της λεωφόρου με την ίδια 11άδα που είχε κερδίσει τον Ατρόμητο. Δεν πρόλαβε όμως να αντιδράσει γιατί μέσα σε 5 λεπτά είχε δεχτεί δύο γκολ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος καθαρίζοντας πολύ γρήγορα το παιχνίδι και ικανοποιώντας τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο της λεωφόρου.

Στο 3ο κιόλας λεπτό ο Καρλίτος πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Kλέιμαν και του έκλεψε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Βόλου και με κοντινό πλασέ έκανε στο τέταρτο λεπτό το 2-0. Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε εκεί και στο 33ο λεπτό με τον Χατζηγιοβάνη κάνει το 3-0. Οι πράσινοι συνέχισαν να είναι ασταμάτητη στο 44ο λεπτό κέρδισε πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Βιτάλ και έκανε το 4-0 ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ομάδα του Βόλου πήρε ελαφρώς τον έλεγχο μέσα στο γήπεδο κρατώντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια της. Με κεφαλιά του Γκιουλέν στο 57ο λεπτό ο Βόλος μείωσε το σκορ σε 4-1. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε με ευκολία το υπέρ του σκορ και στο 69ο λεπτό με πλασέ του Καρλίτος διαμόρφωσε το τελικό σκορ 5-1.

Οι πράσινοι έδειξαν πώς το επόμενο ματς με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη δεν θα είναι ένας εύκολος αντίπαλος

Λαμία Παναιτωλικός 2 -2

Έλα μία από το πρώτο λεπτό πήρε τον έλεγχο του αγώνα. η ομάδα της Λαμίας κατάφερε στο 10ο λεπτό με τον Μαζουλουξή να πετύχει το 1-0 με κεφαλιά πηδώντας μέσα σε ένα όμιλο δέκα παικτών. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους και επέβαλαν την κυριαρχία τους και το ρυθμό τους. Στο 30ο λεπτό με τον Ντουάρτε με συρτό σουτ ο Παναιτωλικός κατάφερε για να ισοφαρίσει.

Μετά την επιτυχία της ισοφάρισης ο Παναιτωλικός άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη. Σε μία φάση διαρκείας στην εστία του Παναιτωλικού η Λαμία στο 66ο λεπτό κατάφερε με τον Νούνιες να κάνει το 2-1.

Το γκολ αυτό ανάγκασε τους γηπεδούχους για να οπισθοχώρησαν. Ο Παναιτωλικός πίεσε και στο 91ο λεπτό ήρθε η λύτρωση να ισοφαρίσει με τον Βαρόνε σε 2-2. Σκορ που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης και θεωρείται και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0

Στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Super League 1, που έγινε στο γήπεδο της Τούμπας μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 2-0 .Με επικεφαλής τον Μπίσεσβαρ η ομάδα του ΠΑΟΚ θριάμβευσε στο ντέρμπι των δικεφάλων. Χάρη στο γκολ και το κερδισμένο πέναλτι από τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 2-0. Πρώτη ήττα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Καθαρή και δίκαιη νίκη του Παοκ στην τέταρτη αγωνιστική. ο Μπίσεσβαρ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με γωνιακό συρτό σουτ. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε μία ελαφρά υπέροχη. Δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε κάποιο έλεγχο αλλά ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρο στόχο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. ο Ιταλός διαιτητής καταλόγισε πέναλτι στο 79ο λεπτό Όταν ανατράπηκε ο μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή. ο Κούρτιτς ανέλαβε να το χτυπήσει και να στείλει για άλλη μία φορά την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ κάνοντας το 2-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ προσπάθησε για να αλλάξει την εις βάρος της κατάσταση χωρίς όμως να πετύχει κάτι.

Στις 27 Σεπτεμβρίου ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Super League 1 με τους τρεις υπόλοιπους αγώνες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΦΗ 1-1

Πού πας Γιάννενα και ΟΦΗ μοιράστηκαν τα πάντα στο ισόπαλο παιχνίδι με 1-1 στο γήπεδο των Ιωαννίνων. τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα της Κρήτης.

Στο 12ο λεπτό ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι που ανέλαβε να χτυπήσει ο Νέιρα και να κάνει το 1-0. Γρήγορα όμως αντέδρασε η ομάδα των Ιωαννίνων και κατάφερε για να ισοφαρίσει με δυνατό διαγώνιο σουτ του Μιλτεάνου και να κάνει το 1-1 στο 22ο λεπτό. Τα Γιάννενα είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά ο ΟΦΗ κατάφερε για να πάρει την ισοπαλία .

Απόλλων Σμύρνης- Ιωνικός 0 -0

Στην αναμέτρηση του Απόλλωνα με τον Ιωνικό το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ και με μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας από τον Απόλλωνα . Η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη από τον ιωνικό στα πρώτα 45 λεπτά έχοντας τις περισσότερες τελικές.

Το δεύτερο ημίχρονο Δεν είχε κάτι διαφορετικό. Ο αγώνας συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. στο 85ο λεπτό ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσιλούλη. Στα τελευταία λεπτά ο Ιωνικός πήρε τον έλεγχο του αγώνα βάζοντας τον Απόλλωνα στην περιοχή του. μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε κάτι και παρέμεινε το 0-0.

Ατρόμητος -Άρης 1-3

Με νέο προπονητή τον Γιωργο Παράσχο η ομάδα του Περιστερίου αντιμετώπισε τον Άρη. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ατρόμητο. Στο 10ο λεπτό επειτα από δυνατό σουτ του Μαντσίνι ο Άρης έκανε το 1-0.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45ο λεπτό με τον Σπιριντόνοβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έλεγχε το παιχνίδι και στο 60ο λεπτό με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα έκανε το 2-1. Αμέσως μετά στο 65ο λεπτό με τον Γκαρσία έκανε το 3-1. Ο Ατρόμητος έχασε από εκει και μετά αρκετές ευκαιρίες χωρίς να μπορέσει να κάνει κάποιο γκολ. Με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ο Άρης πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.