Σε εκείνους που σκέπτονται πως η Ελλάδα σήμερα δεν έχει καμία σημασία ας μου επιτραπεί να πω ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος. Η σημερινή, όπως και η παλιά Ελλάδα, έχει υψίστη σημασία για οποιονδήποτε ψάχνει να βρει τον εαυτό του.

Super League Interwe 7η αγωνιστική

25 Oct, 2021

Super League 2021

Ατρόμητος — Ιωνικός 0- 2

Δεινή θέση βρίσκεται η ομάδα του Ατρόμητου μιας και έχει καταντήσει ο σάκος του μποξ του πρωταθλήματος. Είμαστε στα μέσα του πρώτου γύρου του Ατρόμητος δεν έχει καταφέρει να πάρει μία νίκη. ο Ιωνικός παίζοντας έξυπνα και δυνατά και στα δύο ημίχρονα κατάφερε να πάρει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0. με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το 1-0 έκανε στο 23ο λεπτό ο του Τουράμ με προβολή. ύστερα από λάθος της άμυνας του Ατρομήτου. Στο 65ο λεπτό ο Άοσμαν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Ο Ατρόμητος μέτρα πλέον επτά ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας ένα αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του.

Απόλλων Σμύρνης -Πας Γιάννινα 1-0

Ο Απόλλων επικράτησε με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα για την 7η αγωνιστική, χάρη στο γκολ του Ιωαννίδη στο 48ο λεπτό με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή. η ελαφρά ταξιαρχία κατάφερε για να πανηγυρίσει την πρώτη της Νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. μία πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο 93ο λεπτό η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Περέα, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα Κότσαρης κατάφερε να το πιάσει. Για την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα είναι η δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1

Σε ένα πολύ δυνατό και γεμάτο πρώτο ημίχρονο με φάσεις και γκολ στο γήπεδο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης. στο 30ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κατάφερε για να προηγηθεί με πλασέ του Καρλίτος και να κάνει το 1-0.

Ο Αστέρας πέρασε γρήγορα στην αντεπίθεση και στο 31ο λεπτό κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε ο Μπαραλές από τον Πούγγουρα. Στο 33ο λεπτό ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και στο ευστόχησε κάνοντας το 1-1.Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Αστέρας ξαναχτύπησε στο 46ο λεπτό με πλασέ του Σόνι έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε αλλαγές και σε πρόσωπα και στο σύστημα των. οι πράσινοι έκαναν πολλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν μιας και οι αρκάδες είχαν κλείσει πολύ καλά όλους τους διαδρόμους και κρατούσαν με νύχια και δόντια το υπέρ του σκορ.

Στο 96ο λεπτό ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα βρίσκοντας τον Αστέρα νικητή με 2-1. η ομάδα της Τρίπολης δείχνει πως αρχίζει να βρίσκει τον καλό της εαυτό.

Άρης -Παναιτωλικός 5-1

ΟΟ Άρης ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο. κυριολεκτικά ασταμάτητος από την αρχή μέχρι το τέλος. το σκορ άνοιξε από πολύ νωρίς. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 18ο λεπτό και το έκανε γκολ ο Αμπουμπουάρ Καμάρα.Στο 35ο λεπτό ο Μπερτολιο με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Δεν πρόλαβαν να τελειώσουν οι πανηγυρισμοί του 2ου γκολ και στο 37ο λεπτό ο Σούντγκρεν με ωραίο σουτ έκανε το 3-0. Στο 44ο λεπτό ο Μπρούνο Γκάμα βρίσκει δίχτυα κάνοντας το 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε και πάλι δυναμικά και στο 52ο λεπτό ο Εντιαγέ με πλασέ σουτ έκανε το 5-0. Ο Παναιτωλικός έκανε μία σπασμωδική αντίδραση και στο 67ο λεπτό κερδίζει πέναλτι. το εκτέλεσε ο Βέργος και έκανε το γκολ κάνοντας το σκορ 5-1. Η ομάδα του Αγρινίου δεν μπορούσε να αντιδράσει στην πίεση του Άρη. Στο 80ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι. Ο Ιτούρπε ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, άλλο Στο 94ο λεπτό ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα βρίσκοντας θριαμβευτή τον Άρη.

Βόλος- ΑΕΚ 1 -3

Η ομάδα του Βόλου ξεκίνησε αρκετά καλά και στο 8ο λεπτό Ο ΦΑΝ Βερπ έπιασε κεφαλιά και πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα ο Μοχαμαντί απέκρουσε γλιτώνοντας την ΑΕΚ από βέβαιο γκολ. Η ομάδα της ένωσης είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιούργησε κάποιες φάσεις. Στο 39ο λεπτό ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. στην εκτέλεση αναλαμβάνει στο 41ο λεπτό Ρεγκατίν και στέλνει την μπάλα άουτ.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ κατάφερε να βρει δίχτυα και στο 42ο λεπτό με τον Καρίμ Ανσαριφάντ έκανε το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο 50ο λεπτό ο Τσύμπερ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έκαναν φάσεις και έχασαν ευκαιρίες. ο Βόλος δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε στο 79ο λεπτό να μειώσει σε 2-1 με αυτογκόλ του Βράνιες. η ομάδα του Βόλου πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε για να πιέζει αναζητώντας την ισοφάριση. η ΑΕΚ παίζοντας αρκετά ψύχραιμα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ στο 93ο λεπτό αποβλήθηκε ο προπονητής του Βόλου Αμπασκάλ Στου 99ο λεπτό ο Χατζισαφί έκανε το 3-1. Η ομάδα της ένωσης κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στο πανθεσσαλικό στάδιο.

ΟΦΗ -Λαμία 0 -0

Ένα παιχνίδι που δεν έχει κάτι το αξιόλογο για να θυμόμαστε. όλα ήταν κυριολεκτικά στο μηδέν. Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία ήταν πιο δραστήρια ψάχνοντας την ευκαιρία για κάποιο γκολ. Και στα δύο ημίχρονα κόλλησαν στο μηδέν με ελάχιστες καλές στιγμές.

Και οι δύο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν με ελάχιστες στιγμές και στα δύο ημίχρονα. και οφη-λαμία έδειχναν πως ήθελα για να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε τη διάθεση για να βάλει κάποιο γκολ.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας με τις δύο ομάδες να μην μπορούν για να κάνουν κάτι το διαφορετικό. Ο ΟΦΗ μέχρι στιγμής είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός- ΠΑΟΚ 2-1

Στο ντέρμπι της ημέρας που έγινε στο γήπεδο Καραϊσκάκη με τις δύο ομάδες που μας εκπροσωπούν στην Ευρώπη μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ, το πρώτο εικοσάλεπτο δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση και από τις δύο ομάδες

Στην πρώτη αξιόλογη επίθεση που έκανε ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 22ο λεπτό να πετύχει το πρώτο του γκολ με τον Αγκιμπού Καμαρά. Στο 30ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία με διπλό δοκάρι του Αραμπί. από το γκολ και μετά ο Ολυμπιακός Είχε τον έλεγχο του αγώνα και είχε κλείσει τον ΠΑΟΚ. Στο 31ο λεπτό ο Αγκιμπού Καμαρά Δίνει όμορφη πάσα στο μασούρα που προλαβαίνει την έξοδο του Πασχαλάκη και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0

Στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ έκανα αρκετές αλλαγές. Ολυμπιακός παραχώρησε μέτρα στο γήπεδο στην ομάδα του δικέφαλου. η πίεση της ομάδας του ΠΑΟΚ καρποφόρησε στο 81ο λεπτό Όταν Ο Τόμας Μουργκ με ωραίο σουτ μείωσε τη διαφορά σε 2-1.Από εκεί και μετά το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά, αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό για να ανέβει πιο ψηλά και να πιέσει περισσότερο. ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για να ισοφαρίσει Αλλά μέχρι τη στιγμή που σφύριξε τη λήξη του αγώνα ο Γερμανός διαιτητής δεν είχε αλλάξει τίποτα. Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι και έμεινε πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα για την 7η αγωνιστική της Superleague 1.