Σε εκείνους που σκέπτονται πως η Ελλάδα σήμερα δεν έχει καμία σημασία ας μου επιτραπεί να πω ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος. Η σημερινή, όπως και η παλιά Ελλάδα, έχει υψίστη σημασία για οποιονδήποτε ψάχνει να βρει τον εαυτό του.

Χένρυ Μίλλερ, 1891-1980, Αμερικανός συγγραφέας

Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ

2021 Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησαν με το δεξί

17 Sep, 2021

Ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησαν με το δεξί τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στο στάδιο Καραϊσκάκη την Βελγική Άντβερπ. Ο Ολυμπιακός μπήκε από το πρώτο ημίχρονο πολύ δυνατά στον αγώνα κάνοντας αρκετές καλές φάσεις για κάποιο γκολ.

Ο Ελ Αραμπί έκανε στο 37ο λεπτό ένα εκπληκτικό γκολ με ωραίο πλασέ σουτ που ακυρώθηκε από τον διαιτητή ως οφσάιντ, ενώ ο επόπτης γραμμών δεν έχει σηκώσει τη σημαία του για κάποια παράβαση΄.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελ Αραμπί με   όμορφη κεφάλια ανάμεσα σε δύο αμυντικούς  της Αντβερπ έκανε το 1-0 στο 52ο λεπτό.
Η Αντβερπ απείλησε και ισοφάρισε με κεφαλιά του Σαμάτα Στο 74ο λεπτό.

Στο 87ο λεπτό ο Ρέαμτσιουκ με εκπληκτικό άπιαστο γωνιακό σου έκανε το 2-1.  Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο γήπεδο Καραϊσκάκη και τους τρεις βαθμούς.

Τα αποτελέσματα του ομίλου ήταν. Ολυμπιακός -Αντβερπ 2-1 — Αιντραχτ — Φενέρμπαχτσε 1-1
Η βαθμολογία έχει ως εξής. Ολυμπιακός 3 βαθμοί, Φενέρμπαχτσε 1, Αιντραχτ  1 και Αντβερπ  0

Η δεύτερη αγωνιστική θα γίνει στις 30 Σεπτεμβρίου με τους αγώνες,
 Φενέρμπαχτσε –  Ολυμπιακός και Αντβερπ – Αιντραχτ
Ο ΠΑΟΚ Μετά το κάζο που έπαθε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε από την αρχή πολύ αποφασιστικός στο εκτός έδρας παιχνίδι του με την ομάδα του Γιβραλταρ Λινκολν.

Μία νεοφώτιστη ομάδα στα ευρωπαϊκά σαλόνια.
 Ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετές ευκαιρίες και λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο 46ο λεπτό κατάφερε με σουτ του Ακπομ να κάνει το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι πολύ δυναμικά και αποφασισμένος για να καθαρίσει το παιχνίδι και να εξασφαλίσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η προσπάθεια του καρποφόρησε στο 56ο λεπτό κάνοντας το 2-0 με τον Ρουμάνο Μητρίτσα.

Τα αποτελέσματα του ομίλου ήταν Λικολν – ΠΑΟΚ 0-2  και Σλόβαν Κοπεγχάγη 1-3